*alt_site_homepage_image*
En

Šiandien minima tarptautinė švaraus oro diena

Visos naujienos

Šiandien minima tarptautinė švaraus oro diena

Rugsėjo 7-ą dieną minima Tarptautinė švaraus oro diena. Oro tarša yra viena didžiausių aplinkos grėsmių žmonių sveikatai visame pasaulyje, galinti sukelti įvairias ligas, sutrumpinti gyvenimo trukmę ir tapti priešlaikinės mirties priežastimi. Šio dienos tikslas – dalintis praktiškai pritaikomomis žiniomis, inovacijomis ir sėkmės istorijomis, kurios padėtų gerinti oro kokybę bei skatintų visuomenę, verslą ir šalių vyriausybes prisiimti atsakomybę ir generuoti kūrybiškus sprendimus, padėsiančius išsaugoti mūsų aplinką ir sveikatą.

Šių metų Tarptautinės švaraus oro dienos tema – oras, kuriuo mes dalinamės (angl. The air we share)! Pagrindinis dėmesys skiriamas tarpvalstybinei oro taršai, pabrėžiant kiekvieno mūsų atsakomybę ir poreikį veikti, gerinant oro kokybę. Oras, kuriuo kvėpuojame, neturi sienų ir jungia mus visus, todėl jo kokybę galime pakeisti tik veikdami išvien. Kviečiame pasvarstyti, kaip galite pakeisti savo kasdienio gyvenimo įpročius ir taip reikšmingai prisidėti prie oro taršos mažinimo.

Nors oro kokybei Lietuvoje daugiausia įtakos turi tokie vietiniai šaltiniai kaip transportas, energetikos įmonės, kietojo kuro deginimas namų ūkiuose, pramonė ir kt., tačiau oro užterštumas bent keletą kartų per metus labai padidėja ir dėl tarpvalstybinės oro teršalų pernašos. Dažniausiai dėl šios priežasties išauga kietųjų dalelių koncentracijos, nes šis teršalas gali ilgai išbūti atmosferoje ir su oro masėmis būna pernešamas ilgus atstumus (kartais ir tūkstančius kilometrų). Pavyzdžiui, 2021 m. vasario pabaigoje Lietuvoje, vyraujant pietvakarių, pietų krypčių oro masių pernašai, kietųjų dalelių koncentracijos padidėjo dėl iš vakarų Europos atneštų teršalų, o šių metų rugpjūčio 22-25 d. kartu su oro mase iš pietryčių atkeliavo papildomas šio teršalo kiekis iš Ukrainos ir Kaspijos jūros regiono. Taip pat Lietuvoje dėl ūkinės veiklos ar gamtinių šaltinių išaugus teršalų koncentracijoms ir susiformavus palankioms meteorologinėms sąlygos jiems kauptis atmosferoje, teršalai gali būti pernešami į kitas šalis.

Ši diena yra puikus priminimas, kad sąmoningai keisdami savo kasdienius įpročius aplinkai palankesniais, kvėpuotume švaresniu oru, o tuo pačiu – pagerintume savo sveikatą bei sutaupytume pinigų.

Kelios idėjos nuo  ko pradėti:

  • bent kartą per savaitę automobilį palikite kieme ir mieste keliaukite pėsčiomis, dviračiu ar viešuoju transportu;
  • taupykite energiją – naudokite elektros energiją taupančias lemputes, nepalikite veikti elektros prietaisų budėjimo režimu;
  • jau dabar pradėkite rūpintis savo individualių namų šildymo sistema – pasirūpinkite, kad kaminas būtų išvalytas, o šildymo įrenginiai sureguliuoti ir veiktų maksimaliu efektyvumu;
  • peržiūrėkite savo vartojimo įpročius: stenkitės sumažinti išmetamo maisto kiekį (pvz.: valgyti daugiau augalinio maisto), neskubėkite išmesti pabodusių drabužių, batų – suteikite jiems antrą gyvenimą.

Švaraus oro dienos istorija prasidėjo 2019 m., kai Jungtinių Tautų Generalinė Asamblėja  74-osios sesijos metu priėmė rezoliuciją, dėl Tarptautinės švaraus oro dienos paskelbimo rugsėjo 7-ąją ir pakvietė Jungtinių Tautų aplinkos programą (UNEP) bendradarbiaujant su kitomis organizacijomis padėti organizuoti šią dieną. Daugiau apie Tarptautinę švaraus oro dieną skaitykite specialiai šiai dienai paminėti skirtame puslapyje čia.

Informacija atnaujinta: 2022-09-23