*alt_site_homepage_image*
En

Pristatytas 2024 m. Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas

Visos naujienos

Pristatytas 2024 m. Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingas

Aplinkos ministerija trečiadienį Prezidentūroje įteikė apdovanojimus žaliausiai Lietuvos savivaldybei. Šiemet ja tapo Panevėžio miesto savivaldybė. Taip pat apdovanota Jurbarko rajono savivaldybė. Ji per metus padarė didžiausią pažangą ir reitinge pakilo per 34 pozicijas, lyginant su 2023 m. rezultatu.  

Iš 5 vietos praėjusių metų reitinge pakilusi Panevėžio miesto savivaldybė surinko 68,89 taško iš 100 galimų. Ši savivaldybė pirmauja atliekų ir žiediškumo, susisiekimo, klimato kaitos valdymo ir vandens kokybės srityse. Savivaldybė vykdo daug įvairių žaliųjų visuomeninių iniciatyvų, bendruomenės aktyviai įtraukiamos į atliekų prevencijos bei teritorijų planavimo sprendimus.

Panevėžys turi parengęs tvarios miesto plėtros strategiją, į kurios kūrimą buvo įtraukti miesto gyventojai. Savivaldybėje atskirai surenkamos maisto ir tekstilės atliekos, tarybos sprendimu yra uždrausta renginių metu prekiaujant  naudoti vienkartinius plastikinius gaminius. Panevėžio miesto Kniaudiškių parke 2023 m.  įgyvendintas kraštovaizdžio formavimo ir ekologinės būklės gerinimo projektas. Itin didelė dalis Panevėžio gyventojų yra prijungti prie centralizuotų nuotekų tinklų, tiekiant geriamąjį vandenį jo beveik neprarandama. Energetikos srityje savivaldybė pirmauja elektromobilių įkrovimo stotelėse esančių prieigų skaičiumi, mieste nutiesta daug dviračių takų.

Jurbarko rajono savivaldybė parodė gerus rezultatus energetikos, susisiekimo bei atliekų ir žiediškumo srityse. Savivaldybėje vienam gyventojui tenka nedidelis mišrių komunalinių atliekų kiekis, taip pat atskirai surenkamos maisto ir tekstilės atliekos. Didelę dalį savivaldybės elektros energijos sektoriuje sudaro atsinaujinanti energetika. Kitas savivaldybės išskirtinumas: visos joje eksploatuojamos viešojo transporto priemonės yra varomos alternatyviaisiais degalais.

Aplinkosaugos reitingo vertinimo kriterijus kūrė Aplinkos ministerijos specialistai, išorinių konsultantų komanda ir nepriklausoma, iš skirtingų sektorių atstovų sudaryta ekspertų komisija. Šiemet reitingą sudaro 49 vertinimo kriterijai atliekų ir žiediškumo, energetikos, statybos ir teritorijų planavimo, susisiekimo, klimato kaitos politikos, aplinkos ir vandens kokybės, biologinės įvairovės bei aplinkosauginio sąmoningumo srityse.

Didelė duomenų dalis, atspindinti savivaldybių parengtas strategijas, taikomas praktikas ir iniciatyvas, buvo surinkta apklausus savivaldybes. Likusi dalis duomenų, susijusių su konkrečiais rodikliais, buvo surinkta iš valstybinių įstaigų ir įmonių.

Su 2024 m. Lietuvos savivaldybių aplinkosaugos reitingu galima susipažinti čia.

 

Informacija atnaujinta: 2024-06-07