*alt_site_homepage_image*
En

Pasikeitusiame LR geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme – daugiau dėmesio asmenų teisėms ir pareigoms

Visos naujienos

Pasikeitusiame LR geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatyme – daugiau dėmesio asmenų...

Informuojame, kad nuo 2022 m. lapkričio 16 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo pakeitimo įstatymas. Jame patikslintos arba naujai pateiktos kai kurios sąvokos, įstatymas papildytas naujais straipsniais.

Svarbūs geriamojo vandens tiekimo ir nuotėkų valymo reglamentavimo pakeitimai                      

Atkreipiame dėmesį į penktąjį skirsnį „Asmenų teisės ir pareigos“, kurį sudaro 20 straipsnis „Geriamojo vandens tiekėjų, garantinių vandens tiekėjų ir paviršinių nuotekų tvarkytojų teisės ir pareigos“, 21 straipsnis „Nuotekų valymo ir (arba) kaupimo įrenginius prižiūrinčių asmenų, nuotekų transportavimo ir nuotekų tvarkymo paslaugas teikiančių asmenų teisės ir pareigos ir šiems asmenims taikomi reikalavimai“, 22 straipsnis „Abonentų ir vartotojų teisės ir pareigos“, 23 straipsnis „Asmenų, individualiai apsirūpinančių geriamuoju vandeniu ir (arba) individualiai tvarkančių nuotekas, teisės ir pareigos“.

Šiuose straipsniuose detaliai apibrėžiamos ir papildomos geriamojo vandens tiekėjų, nuotekų tvarkytojų, bei abonentų, ar asmenų, individualiai apsirūpinančių vandeniu ir tvarkančių nuotekas, teisės ir pareigos, įtvirtinamos nuostatos dėl viešųjų sutarčių, galimybės jas vienašališkai nutraukti, dėl išleidžiamų nuotekų ir teršalų stebėsenos ir apskaitos. Pavyzdžiui, nurodoma, kad abonentas privalo pasitvirtinti avarinių situacijų likvidavimo aprašą, kad nevalytos nuotekos nepatektų į aplinką, ne vėliau kaip per 1 darbo dieną pranešti paslaugos tiekėjui apie pastebėtą avariją, prietaisų gedimą, kitus pažeidimus, neišleisti į nuotekų tvarkymo infrastruktūrą nuodingų medžiagų, jų mišinių, ar kitokių sutartyje nenumatytų medžiagų, raštu pranešti paslaugos tiekėjui apie tikėtinas, dažniausiai pasitaikančias nuotekų teršalų koncentracijas. Abonentas privalo sudaryti sąlygas bet kuriuo paros metu sutartyje nurodytoje vietoje paimti nuotekų mėginius, kai nustatoma didelė tarša – apmokėti už mėginių paėmimą, nuotekų tyrimus, padengti geriamojo vandens tiekėjo, garantinio vandens tiekėjo ar paviršinio nuotekų tvarkytojo išlaidas, per 3 mėnesius parengti taršos mažinimo planą ir jį per 6 mėnesius įgyvendinti, kurio neįgyvendinus, vandens tiekėjas ar nuotekų tvarkytojas turi teisę laikinai nepriimti abonento nuotekų.

Geriamojo vandens tiekėjas, garantinis vandens tiekėjas privalo užtikrinti, kad išvalytos nuotekos atitiktų taršos leidime arba taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidime nustatytus reikalavimus.

Baudos abonentams už sutartinių sąlygų nesilaikymą numatytos  Įstatymo 39 straipsnyje „Sankcijos ir jų skyrimo tvarka“.

Naujos ir tikslinamos sąvokos

Įstatyme pateikiamos naujos ar patikslinamos sąvokos: „pastatų vidaus vandentiekio sistema“, „pažeidžiamos ir marginalizuotos grupės“, „prioritetinės patalpos“, „teršėjas“, „teršiančios medžiagos“ ir kitos. Pavyzdžiui, ūkinės veiklos vykdytojams aktuali naujai pateikta sąvoka „didelė tarša“ – tai abonento išleidžiamose nuotekose geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo arba viešojo geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo, arba regioninio viešojo geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo, arba garantinio geriamojo vandens tiekėjo ir nuotekų tvarkytojo nustatytas teršiančių medžiagų koncentracijos viršijimas, kai bent vienos teršiančios medžiagos koncentracija 3 ir daugiau kartų viršija geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešojoje sutartyje numatytą išleidžiamų nuotekų užterštumą, kurio negalima viršyti dėl nuotekų tvarkymo infrastruktūros galimybių, arba paviršinių nuotekų tvarkytojo viešojoje sutartyje numatytą leidžiamą paviršinių nuotekų užterštumą, arba jei išleidžiama aplinkos ministro tvirtinamame nuotekų tvarkymo reglamente išvardytų prioritetinių pavojingų medžiagų, kai nustatyta šių medžiagų koncentracija viršija šiame reglamente nurodytą didžiausią leidžiamą jų koncentraciją nuotekose, jas išleidžiant į centralizuotąją nuotekų surinkimo sistemą.

Geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, viešieji geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, regioniniai viešieji geriamojo vandens tiekėjai ir nuotekų tvarkytojai, paviršinių nuotekų tvarkytojai iki 2023 m. gruodžio 31 d. turi pasiūlyti vartotojams ir abonentams pasirašyti geriamojo vandens tiekimo ir (arba) nuotekų tvarkymo viešąsias sutartis, atitinkančias šio įstatymo nuostatas.

Su įstatymu galite susipažinti čia.

______________________________________________

© Aplinkos apsaugos agentūra
Naudojant Aplinkos apsaugos agentūros informaciją, būtina nurodyti šaltinį.

Informacija atnaujinta: 2023-02-27