*alt_site_homepage_image*
En

Lietuvos žiedinio medžiagų naudojimo rodiklis – 4 procentai, Nyderlandų – 33,8

Visos naujienos

Lietuvos žiedinio medžiagų naudojimo rodiklis – 4 procentai, Nyderlandų – 33,8

Eurostatas paskelbė 2021 m. eksperimentinės statistikos rinkinį apie žiedinio medžiagų naudojimo rodiklį.

Žiedinės ekonomikos tikslas – kuo ilgiau išlaikyti produktų, medžiagų ir išteklių vertę, grąžinant juos į gaminių ciklą pasibaigus jų gyvavimui, ir taip sumažinant atliekų susidarymą. Tokios medžiagos kaip biomasė, metalai, mineralai ir iškastinis kuras išgaunamos iš aplinkos gaminiams arba energijai gaminti. Pasibaigus jų gyvavimo ciklui, produktai gali būti perdirbami, sudeginami arba išmesti kaip likutinės atliekos. Tie medžiagų srautai yra esminė, nors ir ne vienintelė, žiedinės ekonomikos dalis. Kuo mažiau produktų išmetame ir kuo daugiau perdirbame, tuo mažiau medžiagų išgauname ir taip tausojame aplinką.

2021 m. ES žiedinio medžiagų naudojimo rodiklis (dar vadinamas apyvartumo rodikliu; panaudotų materialinių išteklių dalis, gauta iš perdirbtų atliekų) siekė 11,7 proc. Tai reiškia, kad beveik 12 proc. ES naudojamų materialinių išteklių atsirado iš perdirbtų atliekų.

Išsamesnį straipsnį rasite: „Statistics Explained“.

1 pav. Medžiagų srautų diagrama

1 paveiklėlyje pateiktoje diagramoje galima matyti, kaip pasiskirsto medžiagų srautai ES. Norėdami analizuoti šiuos srautus kiekvienoje šalyje atskirai spauskite čia.

Palyginti su 2020 m., apyvartumo rodiklis sumažėjo 0,1 procentinio punkto (pp). Šis rodiklis nuosekliai augo nuo 2004 m. (pirmieji metai, apie kuriuos turimi duomenys; 8,3 proc.) iki 2019 m. (12,0 proc.), o vėliau sumažėjo COVID-19 pandemijos metais (11,8 proc. 2020 m. ir 11,7 proc. 2021 m.).

2021 m. Lietuvoje apyvartumo rodiklis sudarė 4 proc. ir palyginti su 2020 m. paaugo 0,3 proc. punkto. Didžiausias apyvartumo rodiklis buvo Nyderlanduose (34 proc.), Belgijoje (21 proc.) ir Prancūzijoje (20 proc.). Mažiausias – užfiksuotas Rumunijoje (1 proc.), Suomijoje ir Airijoje (abi – 2 proc.). Valstybių narių apyvartumo lygio skirtumai priklauso ne tik nuo kiekvienos šalies perdirbimo kiekio, bet ir nuo struktūrinių nacionalinių ekonomikų veiksnių.

Priklausomai nuo pagrindinės medžiagos tipo, cirkuliacijos koeficientas taip pat turėjo nedidelių skirtumų. 2021 m. biomasės cirkuliacijos rodiklis buvo 20 proc., nemetalinių mineralų – 14 proc., iškastinių energetinių medžiagų ir (arba) nešėjų – 3 proc., o metalų rūdų – 23 proc.

2 pav. Žiedinio medžiagų naudojimo lygis ES

___

Metodiniai paaiškinimai

Eurostatas patikslina anksčiau paskelbtus 2020 m. įverčius (žiedinio medžiagų naudojimo lygį). Revizija yra išskirtinė, nes ankstesni įverčiai buvo pagrįsti informacija, gauta prieš pandemiją. Nauja 2020 m. atliekų statistika atspindi karantino įtaką vartojimo ir perdirbimo modeliams. Patikslinti 2020 m. žiediniai medžiagų naudojimo lygių įverčiai tikslinami retrospektyviai, nes sumažėjo bendras perdirbamų atliekų kiekis, o materialinių išteklių gavyba atitinkamai nesumažėjo. Kai kuriose valstybėse narėse revizijos yra didesnės nei kitose.

___

Daugiau informacijos apie atliekų tvarkymą galite rasti mūsų puslapyje.

Parenga pagal Eurostato informaciją.

______________________________________________

© Aplinkos apsaugos agentūra
Naudojant Aplinkos apsaugos agentūros informaciją, būtina nurodyti šaltinį.

Informacija atnaujinta: 2023-02-27