*alt_site_homepage_image*
En

Konsultacijos dėl gesinimo putose naudojamų kenksmingų medžiagų

Cheminės medžiagos

Konsultacijos dėl gesinimo putose naudojamų kenksmingų medžiagų

Gesinimo putose, kaip ir kai kuriuose kituose plataus naudojimo produktuose yra aptinkama kenksmingų medžiagų – per- ir polifluoralkilo medžiagų (PFAS).

PFAS – didelė tūkstančių sintetinių cheminių medžiagų, plačiai naudojamų visuomenėje ir randamų aplinkoje, grupė. PFAS yra itin patvarios, kaupiasi aplinkoje, o kai kurios iš jų – ir mūsų organizmuose. Net jei nuo rytojaus jos nebebūtų gaminamos, dėl itin didelio patvarumo jos vis tiek išliktų aplinkoje ištisus dešimtmečius. Būtent todėl PFAS dažnai vadinamos amžinomis cheminėmis medžiagomis.

Kur šių medžiagų yra?

PFAS medžiagų taip pat yra impregnuotuose drabužiuose nuo lietaus, tekstilės ir paviršių priežiūros priemonėse, nelimpančiuose virtuvės induose ir netgi maisto pakuotėse, statybinėse medžiagose, chromuotuose paviršiuose ir dažuose.

Kuo žalingos?

Kai kurios jų yra nuodingos ir kenkia reprodukcinei funkcijai, gali žaloti dar negimusį vaisių, įtariama, kad kai kurios gali daryti poveikį hormoninei sistemai. PFAS turi neigiamą poveikį žmogui ir aplinkai. Tyrimai rodo, kad kai kurios iš jų gali sukelti sunkius sveikatos sutrikdymus – vėžį ir kepenų pažeidimus.

Europos cheminių medžiagų agentūra (ECHA) ištyrė pavojų aplinkai ir sveikatai, kurį kelia PFAS naudojimas gaisro gesinimo putose ir priėjo išvados, kad PFAS keliama rizika šiuo metu nėra tinkamai kontroliuojama, o šių medžiagų naudojimas gaisro gesinimo putose užteršia aplinką, dirvožemį bei geriamąjį vandenį. Todėl ECHA siūlo uždrausti visų PFAS esančių gaisro gesinimo putose tiekimą rinkai, naudojimą ir eksportą. Jei apribojimas būtų priimtas, PFAS išmetimas į aplinką per 30 metų galėtų sumažėti daugiau nei 13 000 tonų.

2023 m. kovo 15 d. prasidėjo konsultacijos dėl per- ir polifluoralkilo medžiagų (PFAS) naudojimo gesinimo putose ir vyks 2 mėnesius, iki 2023 m. gegužės 15 d.

Komentarus galima pateikti naudojant šią formą.

Daugiau informacijos apie šias konsultacijas rasite ECHA tinklapyje.

Daugiau informacijos apie PFAS rasite čia.

Informacija atnaujinta: 2023-03-24