Aplinkos apsaugos agentūros Gyvosios gamtos licencijavimo skyriaus specialistai paaiškina, kas yra Lietuvoje yra saugomos rūšys ir ką svarbu apie jas žinoti gyventojams.
Pagal Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių įstatymą (SRĮ) visos laukinių paukščių rūšys, natūraliai paplitusios Europos Sąjungos valstybių narių europinėje teritorijoje yra priskiriamos saugomoms rūšims.
Saugomomis rūšims taip pat priskiriamos nykstančios, pažeidžiamos, retos arba endeminės gyvūnų, augalų arba grybų rūšys, įrašytos į Lietuvos Respublikos saugomų gyvūnų, augalų ir grybų rūšių sąrašą ir (arba) Europos bendrijos svarbos gyvūnų ir augalų rūšių sąrašus arba saugomos pagal tarptautinius susitarimus.
Saugomų rūšių naudojimu vadinamas saugomų rūšių individų paėmimas iš gamtos, prekyba saugomomis rūšimis ir gaminiais iš jų, paimtų iš gamtos saugomos rūšies individų laikymas nelaisvėje, saugomų rūšių naudojimas mokslo tiriamiesiems darbams, negyvų saugomų gyvūnų ir jų dalių perdirbimas ar viešas eksponavimas, taip pat saugomos rūšies individų stebėjimas, žymėjimas, veisimas, filmavimas, fotografavimas.
Saugomų rūšių naudojimui būtina gauti AAA leidimą (su nustatytomis išimtimis). Saugomų rūšių naudojimas neturi kelti grėsmės tokių rūšių ilgalaikiam išlikimui ir pastangoms užtikrinti palankią jų apsaugos būklę. Vertinant saugomų rūšių naudojimą, galima būtų išskirti dvi pagrindines kryptis – saugomų rūšių naudojimas mokslo tikslais, paėmimas iš gamtos ir paukščių populiacijos gausos reguliavimas.
Nemažai klausimų Aplinkos apsaugos agentūros Gyvosios gamtos specialistai sulaukia dėl laukinių paukščių, ypač balandžių, kirų gausos, jų lizdų. Pagal SRĮ draudžiama su laukiniais paukščiais susijusi ši veikla: tyčia žudyti ar gaudyti bet kokiais būdais; tyčia naikinti arba pažeisti laukinių paukščių lizdus ir kiaušinius arba sunaikinti lizdus; rinkti laukinių paukščių kiaušinius gamtoje, laikyti šiuos kiaušinius, net jei jie yra tušti; tyčia trikdyti laukinius paukščius, ypač jų perėjimo ir jauniklių auginimo metu, jei toks trikdymas galėtų turėti reikšmės siekiui užtikrinti atitinkamos rūšies palankią apsaugos būklę; laikyti draudžiamus medžioti ir gaudyti laukinius paukščius; parduoti, pardavimo tikslu transportuoti ar laikyti, siūlyti parduoti gyvus ar negyvus laukinius paukščius, jų lengvai atpažįstamas dalis arba gaminius iš jų.
Specialistai pabrėžia, kad dėl laukinių paukščių gali būti taikomos išimtys išvardintiems draudimams. Išimtys taikomos ir leidimas gali būti išduodamas dėl: žmonių sveikatos ir saugos; oro saugos; siekiant apsaugoti nuo didelės žalos pasėlius, naminius gyvulius, miškus, žuvų išteklius, akvakultūrą ir vandenis; floros ir faunos apsaugos; dėl mokymo ir mokslo tiriamųjų darbų, populiacijos atkūrimo, reintrodukcijos ir šiais tikslais būtino veisimo; kad griežtai prižiūrint ir atrankiniu būdu būtų leista gaudyti, laikyti ar kitaip teisėtai naudoti nedidelį tam tikrų rūšių paukščių skaičių.
Agentūros duomenys rodo, kad gaunamų prašymų, išduoti leidimus naudoti saugomas rūšis, skaičius auga (vidurkis 2020-2023 m. periodu – 80,5 prašymų per metus), tačiau teigiamų AAA sprendimų leisti naudoti saugomas rūšis, procentinė dalis nuo 2020 metų mažėjo 12 %: nuo 80 % - 2020 m. iki 68 % 2023-aisiais.
Aplinkos apsaugos departamento Gyvosios gamtos apsaugos departamento pareigūnai pavasarį stiprina prekybos laukiniais gyvūnais, jų dalimis ar gaminiais iš jų kontrolę. Paskutinę kovo savaitę dienomis vykdomi reidai įvairiose prekybos vietose, kurie apims ne tik turgavietes. Bus tikrinama informacija interneto skelbimų svetainėse ir socialiniuose tinkluose.