*alt_site_homepage_image*
En

Ką svarbu žinoti apie cheminių medžiagų naudojimą buityje

Cheminės medžiagos

Ką svarbu žinoti apie cheminių medžiagų naudojimą buityje

Buitinės chemijos produktų sudėtyje esančios kai kurios cheminės medžiagos gali būti pavojingos sveikatai ir aplinkai arba sukelti net ir fizinį pavojų. 

Skalbimo priemonės, audinių minkštikliai, įvairūs valikliai, indų plovimo skysčiai – visų jų sudėtyje yra junginių, vadinamų aktyviosiomis paviršiaus medžiagomis arba paviršinio aktyvumo medžiagomis (PAM). PAM gali būti organinės rūgštys, alkoholiai, aminai, baltymai ir kiti.

Jos naudojamos nešvarumams pašalinti nuo odos, drabužių ir namų apyvokos daiktų, ypač virtuvėje ir vonios kambaryje. PAM mažina paviršiaus įtemptį tarp dviejų skystų paviršių arba tarp skysto ir kieto paviršiaus. Jos taip pat gali veikti kaip drėkinamosios medžiagos, emulgatoriai ar putojimą sukeliančios medžiagos.

Be PAM valymo priemonių sudėtyje yra daug kitų cheminių medžiagų. Pavyzdžiui, biologinių ploviklių sudėtyje yra fermentų, kurie padeda suskaidyti ir pašalinti riebalus, maisto ir kitokius likučius. Cheminės medžiagos taip pat naudojamos norint suteikti produktui kvapą ar spalvą arba norint jį išsaugoti. Kai kurios iš šių medžiagų gali sukelti alergines reakcijas, sudirginti odą, akis bei kvėpavimo takus.

Europos Sąjunga įvairiais teisės aktais siekia valymo priemonių naudojimą padaryti saugesnį. Reglamentu dėl cheminių medžiagų klasifikavimo, ženklinimo ir pakavimo (CLP reglamentas) reguliuojama, kaip cheminės medžiagos ir mišiniai turi būti ženklinami ir pakuojami. Priemonių, kurių sudėtyje yra pavojingų cheminių medžiagų, etiketėse turi būti nurodytas jų keliamas fizinis pavojus, taip pat pavojus sveikatai ir aplinkai (pavojaus piktogramos). Jose taip pat privaloma nurodyti atsargumo priemones, kurių reikėtų imtis siekiant saugiai naudoti produktą. Valymo priemonių, kurios kelia pavojų sveikatai arba fizinį pavojų, etiketėse taip pat privaloma nurodyti UFI kodą. Tai iš 16 ženklų susidedantis unikalus mišinio identifikatorius, susiejantis informaciją apie produktą, jo paskirtį, sudedamąsias dalis ir toksiškumą. Turėdami šį kodą, apsinuodijimų biuro darbuotojai gali lengviau ir greičiau patarti jums arba jūsų gydytojui, kokių priemonių reikia imtis nelaimingo atsitikimo atveju.

Jei norite peržiūrėti infografiką, kuriame aiškinamos etiketės, spustelėkite čia.

CLP reglamentu taip pat nustatomi reikalavimai pakuotėms. Valymo priemonių, kuriose yra pavojingų cheminių medžiagų pakuotė turi būti tokia, kad nepritrauktų vaikų dėmesio ir jų nesudomintų arba nesuklaidintų vartotojų. Pakuotė savo išvaizda ar konstrukcija negali būti panaši į tas, kuriose laikomi maisto produktai ar gyvūnų pašarai, medicinos produktai arba kosmetikos gaminiai. 

Be to CLP reglamentas nustato papildomus reikalavimus skystiems skalbimo plovikliams, pateikiamiems tirpstančiose vienkartinėse pakuotėse. Skystos skalbimo ploviklių kapsulės turi būti atsparios spaudimui ir neturi ištirpti pernelyg greitai. Savo sudėtyje jos privalo turėti pavojaus nekeliančios koncentracijos atgrasymo medžiagų, kurios įsidėjus kapsulę į burną, sukeltų išspjovimo reakciją. Be to, išorinė kapsulių pakuotė turi būti neskaidri, kad vaikams būtų sunkiau pamatyti jose esančias atskiras kapsules bei su tokiu uždarymo įtaisu, kurio vaikai negalėtų lengvai atidaryti, pavyzdžiui, dangteliu, kurį reikia atidaryti abiem rankomis.

Ploviklių reglamentu užtikrinama, kad į rinką būtų pateikiami tik tie plovikliai, kuriuose naudojamos visiškai biologiškai skaidžios PAM. Šis reglamentas taip pat nustato papildomą ploviklių ženklinimą, įskaitant ženklinimą dėl aromatinių alergenų ir tinkamą dozavimą.

Svarbūs patarimai, kaip saugiai naudotis cheminėmis medžiagomis:

  • Visada naudokite valymo priemones pagal instrukcijas. Pavojaus piktogramose parodoma, kokią žalą jūsų sveikatai ar aplinkai priemonė gali sukelti. Etiketėse taip pat pateikiama informacija apie tai, ką reikėtų daryti nelaimingo atsitikimo atveju;
  • Laikykite valymo priemones vaikams ar gyvūnams nepasiekiamose vietose;
  • Nemaišykite skirtingų valymo priemonių tarpusavyje ir nekeiskite taros, kurioje jas laikote;
  • Jei ketinate naudoti ypač stiprias priemones, tokias kaip nukalkinimo priemonės, kanalizacijos vamzdžių ar orkaitės valikliai, rekomenduojama mūvėti gumines pirštines ir dėvėti apsauginius akinius;
  • Nelaimingo atsitikimo atveju,  jei jūs ar jūsų šeimos narys netyčia turėjote sąlytį su priemone, kurioje yra kenksmingų cheminių medžiagų, skambinkite 112;
  • Rinkitės aplinką tausojančius ploviklius, pažymėtus oficialiu ekologiniu ženklu, pavyzdžiui, ES ekologiniu ženklu „Ecolabel“ arba „Nordic“ ekologiniu ženklu;
  • Kai kurias valymo priemones galima pakeisti tokiais natūraliais produktais kaip soda, actas, citrinų sultys, druska.

Informacija atnaujinta: 2025-07-03