Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Deganti pernykštė žolė sukelia daug problemų

 

Deganti pernykštė žolė sukelia daug problemų

Kaip ir ankstesniais pavasariais, šiemet taip pat iškyla ta pati problema – pradeda siautėti pernykštės žolės degintojai. Nors nepalankūs orai dar neleido masiškai deginti žolės, tačiau šis neigiamas reiškinys jau prasidėjo, pirmiausiai vakarų Lietuvoje, kur anksčiau neliko sniego dangos.

Pernai ugniagesiai 3856 (2011 m. 4443) kartus vyko gesinti gaisrų atvirose teritorijose, degančios žolės ir ražienų 2601 kartą, o gaisrų skaičius atvirose teritorijose sudarė 34 % visų gaisrų. Šie gaisrai išdegino per 5 tūkst. hektarų pievų. Šiemet ugniagesiai jau 456 kartus skubėjo į degančius laukus, nors dar nėra susidariusios palankios sąlygos gaisrams kilti.
Degančiose pievose beveik kasmet žūsta žmonės. Aitrūs dūmai apsvaigina, prarandama sąmonė, o nukritus ant žemės ir užsidegus drabužiams, kartais net mirtinai apdegama. Per penkerius metus tokių gaisrų metu žuvo 8 gyventojai. Pernai, degindamas žolę, apdegė vienas gyventojas. Šiemet tragiškų nelaimių kol kas išvengta.

Milžiniškus nuostolius patiria ir gamta. Degančiuose pievose sudega vabzdžiai, gyvūnai, čia perintys paukščiai. Nuo liepsnojančios žolės ugnis neretai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus.

Aplinkos apsaugos pareigūnai 2012 metais nustatė 71 (2011 m. – 125) asmenį, kurie degino žolę, jiems paskirta 2100 litų administracinių baudų, pažeidėjai atlygino 4905 litų aplinkai padarytą žalą. Nacionalinei mokėjimo agentūrai perduoti duomenys dėl 37 pažeidimų, kuri spręs klausimą dėl išmokų sumažinimo. Šiais metais jau nustatyta 11 pažeidėjų.

 

Kai dega žolė, nepraeik pro šalį

 • Pastebėję degančią žolę, pasistenkite ją užgesinti, kad ugnis neišplistų.
 • Nedideliame plote liepsnojančią žolę lengvai galima užgesinti, užplakant šakomis bei užtrypiant ją kojomis.
 • Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu.
 • Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad ugnis neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.
 • Kartais žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvai ir pedagogai jiems turėtų priminti apie šių gaisrų daromą žalą.
 • Jeigu matote, kad ugnies nepavyks užgesinti, nedelsiant kvieskite ugniagesius telefonu 112.

 

Nedegink žolės – gali būti nubaustas

 

Už žolės deginimą numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusižengimus bus baudžiami jų tėvai.
Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus numatyta tokia administracinė atsakomybė:

 • už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai- nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
 • už nukritusių medžių, lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 800 Lt, o pareigūnai-nuo 200 iki 1000 Lt baudomis;
 • už ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimą piliečiai gali būti baudžiami nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai - nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
 • už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimus piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 200, o pareigūnai-nuo 300 iki 600 Lt baudomis;
 • už priešgaisrinės apsaugos reikalavimų pažeidimus, sukėlusius miško gaisrą arba jo išplitimą, piliečiai gali būti baudžiami nuo 2000 iki 4000 Lt, o pareigūnai - nuo 4000 iki 8000 Lt baudomis.
  Be to, gali tekti atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį litų.
  Taip pat yra numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą. Jie gali būti baudžiami nuo 100 iki 600 Lt baudomis.


Kviečiame visus gyventojus atsakingai elgtis su ugnimi atvirose teritorijose, miškuose, nedeginti pernykštės žolės, laužus kurti nustatytose vietose, stebėti, kad nuo jų neužsidegtų žolė ar miško paklotė, nepalikti neužgesintų laužų. Apie pastebėtus degančius pievų plotus ar miškus nedelsiant informuoti priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybą, aplinkosaugininkus, policiją, savivaldybės administraciją.