Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Deganti pernykštė žolė sukelia daug problemų

 

Deganti pernykštė žolė sukelia daug problemų

Pernai ugniagesiai beveik 4500 kartų vyko gesinti degančios žolės, o gaisrų skaičius atvirose teritorijose sudarė 36 % visų gaisrų. Šie gaisrai išdegino per 5 tūkst. hektarų pievų.

 

Nedegink žolės, saugok gamtą ir save!

 

Pernai ugniagesiai beveik 4500 kartų vyko gesinti degančios žolės, o gaisrų skaičius atvirose teritorijose sudarė 36 % visų gaisrų. Šie gaisrai išdegino per 5 tūkst. hektarų pievų. Šiemet, iki balandžio vidurio, per 1400 kartų jie taip pat skubėjo į degančius laukus, kur liepsnos nusiaubė per 3000 hektarų žemės.

 

Degančiose pievose beveik kasmet žūsta žmonės. Aitrūs dūmai apsvaigina, prarandama sąmonė, o nukritus ant žemės ir užsidegus drabužiams, kartais net mirtinai apdegama. Per penkerius metus tokių gaisrų metu žuvo 8 gyventojai. Pernai, degindamas žolę, apdegė vienas gyventojas. Šiemet tragiškų nelaimių kol kas išvengta.

 

Milžiniškus nuostolius patiria ir gamta. Degančiuose pievose sudega vabzdžiai, gyvūnai, čia perintys paukščiai. Nuo liepsnojančios žolės ugnis neretai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus.

 

Aplinkos apsaugos pareigūnai 2011 metais nustatė 125 asmenis, kurie degino žolę, jiems paskirta administracinių baudų už 3350 litus, pažeidėjai atlygino padarytą žalą aplinkai, kuri sudaro 8051 litą. Nacionalinei mokėjimo agentūrai perduoti duomenis dėl 111 pažeidimų, kur sprendžiamas klausimas dėl išmokų sumažinimo. Šiais metais jau nustatyta 12 pažeidėjų.

 

Kai dega žolė, nepraeik pro šalį

 

 • Pastebėję degančią žolę, pasistenkite ją užgesinti, kad ugnis neišplistų.
 • Nedideliame plote liepsnojančią žolę lengvai galima užgesinti, užplakant šakomis bei užtrypiant ją kojomis.
 • Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu.
 • Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad ugnis neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių.
 • Kartais žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvai ir pedagogai jiems turėtų priminti apie šių gaisrų daromą žalą.
 • Jeigu matote, kad ugnies nepavyks užgesinti, nedelsiant kvieskite ugniagesius telefonu 112.

 

Nedegink žolės – gali būti nubaustas!

 

Už žolės deginimą numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusižengimus bus baudžiami jų tėvai.

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus numatyta tokia administracinė atsakomybė:

 • už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai- nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
 • už nukritusių medžių, lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 800 Lt, o pareigūnai-nuo 200 iki 1000 Lt baudomis;
 • už ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimą piliečiai gali būti baudžiami nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai- nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
 • už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimus piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 200, o pareigūnai-nuo 300 iki 600 Lt baudomis;
 • už priešgaisrinės apsaugos reikalavimų pažeidimus, sukėlusius miško gaisrą arba jo išplitimą, piliečiai gali būti baudžiami nuo 2000 iki 4000 Lt, o pareigūnai- nuo 4000 iki 8000 Lt baudomis.

 

Be to, gali tekti atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį litų.

Taip pat yra numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą. Jie gali būti baudžiami nuo 100 iki 600 Lt baudomis.