Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Žvejų tinklų apaugimas perifitono titnagdumbliais

 

Žvejų tinklų apaugimas perifitono titnagdumbliais

Atsižvelgdami į žvejų asociacijos prašymą, ištirti dėl kokios priežasties buvo apsinešę ir parudavę žvejų tinklai, 2013 m. kovo 28 d. Aplinkos apsaugos agentūros Jūrinių tyrimų departamento specialistai mokslinių tyrimų laivu „Vėjūnas“ atlikto mėginių paėmimą Klaipėdos sąsiauryje, Kuršių marių vandenų išplitimo Baltijos jūros zonoje ir Lietuvos teritoriniuose vandenyse.

 

Reiso metu iš žvejų buvo paimtas vandens mėginys, kuriame rastas labai didelis kiekis titnaginių dumblių rūšių iš Navicula, Tabularia, Gomphonema, Meridion, Cymbella, Tabellaria ir kt. genčių. Aptiktos titnagdumblių rūšys charakterizuojamos specifiniu gyvenimo būdu: jos, kaip kiti perifitono (apaugimų bendrijų) mikrodumbliai, vandenyje gyvena formuodamos kolonijas bei prisitvirtindamos prie skirtingų rūšių substrato. Perifitono titnagdubliais apauga visi vandenyje panardinti objektai (laivų povandeninės dalys, plūdurai, poliai ir kiti hidrotechniniai statiniai, makrofitai bei kitų augalų panardintos dalys ir pan.). Prisitvirtinimui prie substrato, o taip pat ir kolonijų formavimui šios rūšys dažniausiai naudoja gleives. Pavyzdžiui, Navicula ir Cymbella genčių rūšys formuoja gleivinius vamzdžius kurių viduje jų ląstelių kolonijos ir gyvena, o Tabularia ir Gomphonema rūšių ląstelės jungiasi į kolonijas ir tvirtinasi prie substrato formuojant gleivines kojytes. Yra žinoma, kad žiemą titnagdumblių ląstelių kompaktiškas sluoksnis formuojasi ir ant vandens telkinių ledo dangos apatinio paviršiaus. Dienos šviesos trukmės padidėjimas toleruoja tokių titnagdumblių dauginimąsi ir jų gausumas gali pasiekti milžinišką kiekį.

 

Išvada: ant žvejų tinklų pastebėtos ,,gleivėtos“ dėmės buvo perifitono titnagdumbliai, po ledo lyčių tirpimo atsidūrę vandenyje. Taip pat mėginyje buvo rasta daug ir laisvai vandenyje gyvenančių (planktoninių) titnagdumblių. Aptiktos titnagdumblių rūšys nėra pavojingos vandens organizmams ir žmogaus sveikatai.