Pirmasis puslapis > Teminė informacija > Naujienos > Aplinkos apsaugos agentūra praneša: Nedegink žolės, saugok gamtą ir save!

 

Aplinkos apsaugos agentūra praneša: Nedegink žolės, saugok gamtą ir save!

Šiais metais gražūs orai ne tik džiugina žmones, bet ir gana anksti atsakingoms tarnyboms atnešė jau įsisenėjusią problemą– pradeda siautėti pernykštės žolės degintojai.

Pernai ugniagesiai 4350 kartų (2012 m. – 3856) vyko gesinti gaisrų atvirose teritorijose, iš jų 2677 kartus gesinti degančios žolės ir 147 kartus ražienų. Gaisrų skaičius atvirose teritorijose yra labai didelis, jis kiekvienais metais sudaro daugiau negu trečdalį visų gaisrų. Tai reikalauja labai daug žmogiškųjų ir materialinių resursų tiek ugniagesiams, tiek kitoms atsakingoms tarnyboms. Pareigūnai atitraukiami nuo tiesioginio darbo, ugniagesiai, gesindami degančius laukus, praranda greito reagavimo į kitas nelaimes galimybę.


Degančiose pievose beveik kasmet žūsta žmonės. Aitrūs dūmai apsvaigina, prarandama sąmonė, o nukritus ant žemės ir užsidegus drabužiams, kartais net mirtinai apdegama. Per penkerius metus tokių gaisrų metu žuvo 10 gyventojų. Pernai, degindamas žolę, žuvo vienas, buvo sužaloti 3 žmonės. Sudegė 1 gyvenamasis ir 5 ūkiniai pastatai. Šiemet tragiškų nelaimių kol kas išvengta, tačiau pradėjus deginti nenušienautą žolę iki tragiškų pasekmių vienas žingsnis.

Milžiniškus nuostolius patiria ir gamta. Degančiuose pievose sudega vabzdžiai, gyvūnai, čia perintys paukščiai. Nuo liepsnojančios žolės ugnis neretai persimeta į miškus, durpynus, gyventojų sodybas, ūkinius pastatus.

Aplinkos apsaugos pareigūnai 2013 metais nustatė 28 (2012 m. – 71) asmenis, kurie degino žolę, jiems paskirta 2400 litų administracinių baudų (2012 m. – 2100), pažeidėjai atlygino 4725 litų aplinkai padarytą žalą (2012 m. – 4905). Nacionalinei mokėjimo agentūrai perduoti duomenys dėl 43 pažeidimus padariusių asmenų. Agentūros specialistai spręs klausimą dėl tiesioginių išmokų už deklaruojamą žemę sumažinimo.

 

Kai dega žolė, nepraeik pro šalį!

  • Pastebėję degančią žolę, pasistenkite ją užgesinti, kad ugnis neišplistų.
  • Nedideliame plote liepsnojančią žolę lengvai galima užgesinti, užplakant šakomis bei užtrypiant ją kojomis.
  • Tokius gaisrus galima gesinti vandeniu arba smėliu.
  • Ugnies apimtus plotus rekomenduojama apkasti grioveliais, kad ugnis neišplistų ir nepadarytų didesnių nuostolių. Kartais žolės gaisrus sukelia vaikai bei paaugliai, todėl tėvai ir pedagogai jiems turėtų priminti apie šių gaisrų daromą žalą.
  • Jeigu matote, kad ugnies nepavyks užgesinti, nedelsiant kvieskite ugniagesius telefonu 112.


Nedegink žolės – gali būti nubaustas!


Už žolės deginimą numatyta administracinė atsakomybė, o už nepilnamečių paauglių nusižengimus bus baudžiami jų tėvai.

Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekse už nustatytus gaisrinės saugos taisyklių reikalavimų pažeidimus numatyta tokia administracinė atsakomybė:

  • už žolės deginimą piliečiai gali būti nubausti nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai- nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
  • už nukritusių medžių, lapų, šiaudų, laukininkystės ir daržininkystės atliekų deginimą, pažeidžiant aplinkos apsaugos reikalavimus, piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 800 Lt, o pareigūnai-nuo 200 iki 1000 Lt baudomis;
  • už ražienų, taip pat nenupjautų ir nesugrėbtų žolių, nendrių, javų ir kitų žemės ūkio kultūrų deginimą piliečiai gali būti baudžiami nuo 200 iki 1000 Lt, o pareigūnai- nuo 400 iki 1200 Lt baudomis;
  • už priešgaisrinės miškų apsaugos reikalavimų pažeidimus piliečiai gali būti baudžiami nuo 100 iki 200, o pareigūnai-nuo 300 iki 600 Lt baudomis;
  • už priešgaisrinės apsaugos reikalavimų pažeidimus, sukėlusius miško gaisrą arba jo išplitimą, piliečiai gali būti baudžiami nuo 2000 iki 4000 Lt, o pareigūnai- nuo 4000 iki 8000 Lt baudomis.

Be to, gali tekti atlyginti gamtai padarytą žalą, kuri kartais siekia ne vieną tūkstantį litų.

 

Taip pat yra numatyta atsakomybė ir žemės savininkams, jos naudotojams ir valdytojams, kurie nesiima priešgaisrinės apsaugos priemonių, pastebėję savo žemėje žolės gaisrą. Jie gali būti baudžiami nuo 100 iki 600 Lt baudomis.

 

Kviečiame visus gyventojus atsakingai elgtis su ugnimi atvirose teritorijose, miškuose, nedeginti pernykštės žolės, laužus kurti nustatytose vietose, stebėti, kad nuo jų neužsidegtų žolė ar miško paklotė, nepalikti neužgesintų laužų. Apie pastebėtus degančius pievų plotus ar miškus nedelsiant informuoti priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo tarnybą, aplinkosaugininkus, policiją, savivaldybės administraciją.